Opublikowano

Bateria prysznicowa – z wylewką czy bez?

Baterie prysznicowe dzielimy na dwie, główne kategorie – zestawy prysznicowe wyposażone w dolną wylewkę i te, które są tej wylewki pozbawione. Dlaczego brak lub obecność dolnej wylewki jest taki istotny? Postaram się to przybliżyć w niniejszym tekście.

Zapewne wielu z was zastanawia się w ogóle, czym jest owa dolna wylewka w baterii prysznicowej. W skrócie, jest to dolny “kranik” pozwalający na puszczenie strumienia wody poprzez główny korpus baterii (element z zaworem do regulacji temperatury i siły strumienia wody).

Ogrom sprzedawanych obecnie baterii prysznicowych jest pozbawiona dolnej wylewki. Jest to spowodowane tym, że większość potencjalnych użytkowników tego typu armatury łazienkowej dysponuje w swojej łazience jedynie kabiną prysznicową, bez brodzika. Problem pojawia się niestety w przypadku, gdy zestaw prysznicowy chcemy zamontować np. nad wanną lub wyposażyliśmy kabinę prysznicową w brodzik (pełniący rolę wanny). W tym momencie nieodzowny jest zakup baterii prysznicowej z dolną wylewką. Nie ma przecież nic gorszego, niż np. napełnianie wanny lub brodzika za pomocą deszczowni lub słuchawki prysznicowej. Takie rozwiązanie jest po prostu wysoce nieefektywne (woda z deszczownicy leci zazwyczaj wolno dużo wolniej niż z kranu, to samo tyczy się słuchawki prysznicowej).

Rozwiązaniem jest oczywiście zakup baterii prysznicowej wyposażonej w kran. Tego typu zestawy są najczęściej zaopatrzone w odpowiedni zawór, który pozwoli na przełączanie wody na różne elementy zestawu (kran, deszczownię itp.). Dzięki wylewce korzystanie z armatury łazienkowej (wanny, brodzika) będzie dużo łatwiejsze i przyjemniejsze. Naturalnie kran jest całkowicie zbędny, jeśli kabina prysznicowa nie posiada brodzika lub zestaw nie jest zamontowany nad wanną.

Oczywiście dolna wylewka to nie tylko walor użytkowy. Dzięki niej baterie prysznicowe nabierają jeszcze piękniejszego, stylowego wyglądu – a co za tym idzie, cała łazienka staje się jeszcze ładniejsza. Jeśli styl zestawu prysznicowego i jego wylewki dobierzemy odpowiednio do np. baterii umywalkowej – całość może wyglądać naprawdę stylowo a nasza łazienka stanie się piękna i co najważniejsze – zgrana stylistycznie.

Nie bez znaczenia jest również kolor baterii prysznicowej. Czarny zestaw prysznicowy w stylu retro, wyposażony w dolną wylewkę, będzie wyglądać wyjątkowo pięknie w praktycznie każdej łazience (oczywiście pod warunkiem, że nie będzie ona urządzona w stylu nowoczesnym, tylko w stylu retro).