Opublikowano

Baterie prysznicowe – podtynkowe czy natynkowe, które wybrać?

W sklepach internetowych i stacjonarnych z wyposażeniem łazienek można spotkać najczęściej dwa rodzaje zestawów prysznicowych – podtynkowe i natynkowe (czyli te, które po prostu montuje się na wierzchu płytek lub jakiejkolwiek innej obudowy prysznica). Jaką jednak baterię prysznicową wybrać dla siebie? “Zewnętrzną” czy może podtynkową?

Naturalnie jak w większości tego typu przypadków, także i tym razem wybór musimy podyktować głównie tym, na co pozwala nasza łazienka. W domach wielorodzinnych, blokach lub wieżowcach z wielkiej płyty zamontowanie zestawu prysznicowego podtynkowego może się okazać problematyczne lub wręcz niemożliwe. Dlaczego?

Małe łazienki w blokach mają zazwyczaj tak skonstruowane ściany, że nie ma w nich możliwości zamontowania czegokolwiek pod tynk. W niektórych przypadkach da się zestaw podtynkowy zamontować zaraz obok pionu wodno-kanalizacyjnego, jednak może się to okazać trudne do wykonania i wymagać zgody np. spółdzielni mieszkaniowej. To m.in. dlatego w Polsce najbardziej popularne są właśnie standardowe, natynkowe baterie prysznicowe, a nie te podtynkowe.

Oczywiście jeśli dysponujemy własnym domem lub nasze mieszkanie zostało zaprojektowane w nowoczesny sposób – montaż baterii prysznicowej pod tynkiem nie powinien nastręczyć problemów. Rzecz jasna podtynkowy zestaw prysznicowy da się też zamontować nawet i w małej łazience z wielkiej płyty, jednak może to wymagać np. zamontowania dodatkowej ścianki z rigipsu, aby to właśnie pod nią ukryć wszystkie rurki, co może się wiązać ze zmniejszeniem powierzchni łazienki.

Jakie są zalety podtynkowej baterii prysznicowej? Główną zaletą jest fakt, że wszystkie rurki doprowadzające wodę do baterii są umieszczone pod tynkiem, a na zewnątrz widać jedynie rurkę ze słuchawką prysznicową, kurki do regulacji temperatury i siły strumienia wody oraz ewentualnie deszczownicę. Prysznicowe zestawy podtynkowe sprawdzą się przede wszystkim w łazienkach projektowanych w nowoczesnym stylu. Wadą tego typu rozwiązania jest z pewnością to, że wszelkie rurki są schowane pod tynkiem, więc w razie jakiejś awarii lub chęci zmiany zestawu na inny, baterię trzeba wykuwać ze ściany i od nowa kłaść w tym miejscu płytki.

Zestawy prysznicowe natynkowe to zupełnie inna “para kaloszy”. Te pasują zazwyczaj do wnętrz nowoczesnych, jak i tych urządzanych w stylu retro. Modeli montowanych na ścianie jest też dużo więcej, w związku z czym potencjalny kupujący może przebierać w dużo większym wachlarzu różnorodnych stylów.

Baterie natynkowe to również (gdy nastanie taka konieczność) – możliwość łatwego montażu i demontażu. Większość modeli tego typu montuje się przykręcając je po prostu do rurek z wodą i ewentualnie wiercąc jeden otwór na kołek, podtrzymujący deszczownię. W razie konieczności baterię można łatwo ściągnąć i zamontować inną. Problemem nie są także żadne awarie, bo mamy pełny dostęp do każdego podzespołu zamontowanej baterii.

W naszym sklepie bez trudu znajdziesz całą gamę baterii prysznicowych natynkowych, zarówno w kolorze czarnym, jak i w kolorze antycznego brązu.

Oczywiście takie natynkowe zestawy prysznicowe mają też swoje wady. Fakt, że są na zewnątrz sprawia, że zajmują w kabinie prysznicowej nieco więcej miejsca.