Opublikowano

Łazienka w stylu retro czy nowoczesnym – która będzie bardziej praktyczna?

Jednymi z dwóch, wiodących obecnie stylów, w których urządzane i projektowane są łazienki – są styl retro oraz styl nowoczesny. Naturalnie każdy z nich ma swoje wady i zalety, a ich wizualny odbiór jest ściśle uzależniony od gustu oglądającego. Styl nowoczesny cechuje się najczęściej prostotą wykończenia, zimnymi kolorami oraz dominacją szklanych powierzchni. Styl retro wiąże się na pewno z dużo cieplejszymi kolorami, finezyjnymi kształtami i fikuśnymi zdobieniami. Który jednak z tych dwóch podejść projektowych jest bardziej praktyczny podczas codziennego użytkowania?

Nie da się ukryć, że jeśli zapytamy 100 losowo wybranych osób o to, który styl im się bardziej podoba – zdecydowanie większa część opowie się za stylem retro w łazience. Dzieje się tak głównie dlatego, że styl retro jest najczęściej dużo cieplejszy w odbiorze, niż surowy styl nowoczesny. Z drugiej jednak strony także i nowoczesny styl urządzania łazienek ma całą rzeszę swoich zagorzałych fanów. Nie każdy musi przecież wielbić wymyślne kształty baterii prysznicowych, czy też fikuśne kurki baterii umywalkowych.

Naturalnie styl retro to nie tylko forma i kształty, ale także i dobór koloru. W stylu nowoczesnym próżno szukać ciepłych kolorów. Dominują tu głównie czerń, biel i stal lub chrom. W stylu retro oczywiście także spotkamy te kolory, ale można również zastosować np. baterie prysznicowe w kolorze antycznym – czyli klasycznego mosiądzu, wyglądającego w retro wnętrzach po prostu obłędnie.

Styl retro to także, a może przede wszystkim – wymyśle detale w postaci stylowych kurków, pięknych, obłych kształtów i różnego rodzaju krzywizn przywodzących na myśl wnętrza starych dworków lub kamienic. Łazienka zaprojektowana w stylu retro będzie na pewno dużo przyjemniejsza w odbiorze, niż łazienka w stylu nowoczesnym.

Styl nowoczesny to z kolei prostota, w postaci nieskomplikowanych linii, najlepiej pozbawionych jakichkolwiek krzywizn. Czarne baterie prysznicowe cieszą się w takich łazienkach największym zainteresowaniem, chociaż oczywiście nie brakuje tu także innych kolorów, jak np. chromu, bieli, a także niklu.

Który jednak z tych dwóch styli jest przyjemniejszy i bardziej przystępny w użytkowaniu? W tej kwestii niestety ale fikuśny styl retro łazienki wiąże się także z nieco bardziej “fikuśnym użytkowaniem”. Wszelkiego rodzaju gałki regulacji wody, zaokrąglone kształty z nierównościami oraz szczegółowe detale sprawiają, że aby np. dostosować temperaturę wody – musimy wyregulować ją kurkiem od ciepłej i zimnej wody, gdzie w stylu nowoczesnym odpowiada za to zazwyczaj jedna dźwignia. Szczegółowe detale również nie ułatwiają zadania chociażby z czyszczeniem – łatwiej jest przecież wyczyścić płaską, jednolitą powierzchnię, niż tą pełną detali i różnego rodzaju zakrzywień.

W łazienkowym stylu nowoczesnym występuje z kolei dużo więcej uproszczeń, jak np. pojedyncze dźwignie regulacji wody w łazienkowych bateriach umywalkowych oraz prysznicowych, czy też proste formy, które diametralnie ułatwiają czyszczenie.

Na szczęście łazienka wcale nie musi być urządzana tylko w jednym stylu. Wielbiciele rozwiązań nowoczesnych i stylu retro mogą pobawić się w połączenie tych dwóch podejść projektowych. Choćby taki detal, jak armatura łazienki w postaci baterii prysznicowej lub umywalkowej – może łączyć w sobie elementy nowoczesne i retro. Niektóre detale mogą więc być w stylu retro a pozostałe w stylu nowoczesnym. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy pójść na pewien kompromis, zapewniając sobie wygodę użytkowania i piękny, ciepły styl retro. Gorąco zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą do łazienek baterii umywalkowych oraz zestawów prysznicowych, gdzie wiele modeli łączy w sobie styl nowoczesny i styl retro.