Opublikowano

Jak uniknąć korozji na baterii prysznicowej?

Nie da się ukryć, że w praktycznie każdej łazience w przeważającej części czasu panuje duża wilgoć. Większość dobrej jakości armatury łazienkowej posiada oczywiście odpowiednie zabezpieczenia przeciwko rdzy. Niestety wielu klientów nie zdaje sobie sprawy, że przy nieodpowiednim użytkowaniu baterii prysznicowej, takie zabezpieczenie może przestać działać a nasz zestaw po prostu może zardzewieć. Jak uniknąć takiej sytuacji?

Baterie prysznicowe to sprzęt, który nawet jak na warunki łazienkowe – jest wyjątkowo mocno narażony na korozję. W kabinach prysznicowych czy też nad wannami panuje zazwyczaj bardzo wilgotna atmosfera, która wyjątkowo mocno sprzyja rdzewieniu. Wszystkie baterie prysznicowe powinny być zrobione z odpowiedniego materiału, odpornego na rdzę (np. mosiądzu). Naturalnie nie wszystkie elementy mogą zostać wyprodukowane z takiego metalu, ponieważ niektóre z nich (z dużą liczbą detali lub drobne) są wytwarzane ze stali, powleczonej specjalną, ochronną warstwą.

Niestety, jeśli baterię będziemy czyścić w nieodpowiedni sposób, możemy taką warstwę po prostu zetrzeć, co w krótkim czasie spowoduje rdzewienie zestawu prysznicowego. O ile modele chromowane są nieco bardziej odporne na zdarcie warstw ochronnych, o tyle zestawy np. w kolorze czarnym – są delikatniejsze i należy zwrócić szczególną uwagę podczas ich czyszczenia.

Czyszcząc zestaw prysznicowy nigdy nie powinniśmy używać czegokolwiek, co mogłoby zetrzeć warstwy ochronne. Nie należy więc stosować druciaków, ostrych gąbek, szorstkich ścierek, pumeksu itp. Co prawda takie czyściki dobrze poradzą sobie z zabrudzeniami i osadzającym się kamieniem, ale dodatkowo zedrą również powierzchnię naszej baterii.

Do powstawania korozji mogą się także przyczynić nieodpowiednie środki czyszczące. W tym przypadku gdy zastosujemy środek czyszczący z elementem ściernym (np. szorstkie drobiny w paście czyszczącej) lub żrącym – także możemy uszkodzić powierzchnię naszego zestawu prysznicowego, a co za tym idzie, w krótkim czasie przyczynić się do rdzewienia baterii.

Dodatkowo w przypadku baterii prysznicowych o matowej powierzchni wielu producentów zaleca stosowanie oleju lub wosku, który wcieramy w powłokę baterii. Pomaga to zakonserwować i uchronić nasz zestaw prysznicowy przed działaniem wody.

Jak więc czyścić takie zestawy? Najlepiej delikatną ściereczką, wodą z mydłem lub w przepadku pojawienia się kamienia – roztworem octu i wody. Gdy kamień jest naprawdę gruby lub ciężko dostępny, możny dany element zdemontować i zamoczyć w takim roztworze.

W przypadku pojawienia się korozji wielu klientów zaczyna obwiniać sklep lub producenta o stosowanie materiałów słabej jakości. W niektórych przypadkach takie zarzuty są oczywiście zasadne, jednak w większości źródło problemu leży właśnie w złym czyszczeniu i konserwacji baterii prysznicowej.

Co jednak zrobić, gdy nasza bateria już skorodowała? Nic nie jest wieczne, więc z upływem lat praktycznie większość warstw ochronnych zejdzie samoistnie. W takim przypadku możemy zregenerować nasz zestaw, oddając go np. do piaskowania i ponownego malowania. Czynność ta jest szczególnie łatwa w przypadku baterii prysznicowych w kolorze czarnym, gdyż one najłatwiej potem pomalować, nie zmieniając ich koloru. Jeśli nic nie pomoże, będziemy oczywiście zmuszeniu do zakupu nowej baterii.