Opublikowano

Jak pielęgnować i czyścić baterie w kolorze czarnym?

Tylko regularne czyszczenie baterii pozwala zachować jej walory estetyczne i funkcjonalne na długi czas. Dzięki systematycznemu czyszczeniu unikamy trwałych zabrudzeń, które później do wyczyszczenia wymagają użycia mocnych chemikaliów (a to zazwyczaj wiąże się z uszkodzeniem powłoki baterii).

Ogromna część baterii prysznicowych, zlewozmywakowych oraz umywalkowych, które sprzedajemy w naszym sklepie, ma kolor czarny. Do tego koloru i wykończenia baterii podczas czyszczenia należy używać tylko delikatnej ściereczki i czystej wody z ewentualnym dodatkiem mydła lub płynu do mycia naczyń. Używanie do czyszczenia środków zawierających kwas, alkohol, podchloryn sodu, podchloryn potasu, środków żrących, ściernych, wybielaczy lub rozpuszczalników powoduje uszkodzenie powierzchni baterii. Wybierając środek do czeszczenia bardzo ważną rzeczą jest zapoznanie się z jego składem.

Jeśli na baterii osadziły się ślady od kamienia, należy rozcieńczyć ocet z wodą i wyczyścić zabrudzenia, a potem przetrzeć je czystą wodą. Przed użyciem octu dla pewności, czy nie jest za mocny, można go nanieść na niewidoczną część baterii. Żadnego elementu nie wolno szorować lub udrażniać przy użyciu metalowych przedmiotów. Spowoduje to starcie warstwy ochronnej, co może grozić korozją elementu.

Do odkamieniania otworów wylotowych deszczownicy lub słuchawki prysznicowej, należy zamoczyć cały element w delikatnym roztworze octu z wodą. Do udrażniania zakamieniałych otworów deszczownicy można użyć np. drewnianych wykałaczek. Zatkane, nieczyszczone otwory deszczownicy mogą spowodować wzrost ciśnienia wody w jej wnętrzu – a w efekcie jej rozszczelnienie np. po bokach lub przy gwincie.

Producent dla uniknięcia korozji mosiądzu, zaleca raz na pół roku woskowanie baterii woskiem do metalu lub nacieranie oliwą. Taką czynność należy przeprowadzić na dobrze wysuszonej i czystej baterii.

Raz na trzy miesiące zaleca się również odkręcenie deszczowni i oczyszczenie sitka filtrującego. W razie obecności dużej ilość zanieczyszczeń w instalacji wodnej czynność tą należy powtarzać częściej.

Baterię można też w razie czego bez problemu pomalować – jeśli w jakimś miejscu zetrze się farba, oklejamy wtedy taśmą sąsiednie obszary, kupujemy czarną, matową farbę w spraju i malujemy ze sporej odległości. Jeśli koniecznie chcemy czyścić baterię gotowymi, dostępnymi w sklepach środkami chemicznymi, najlepiej je najpierw przetestować czy nie ścierają farby używając ich w jakimś niewidocznym miejscu (np. na spodniej części baterii).

Jeśli bateria nie ma zostać zainstalowana od razu, tylko za np. kilka miesięcy – zaleca się jej przechowywanie z otwartym zaworem. Ma to na celu uniknięcie sklejenia okładzin głowicy i niemożność otwarcia zaworu.