Opublikowano

Jak pielęgnować i czyścić baterie w stylu antycznym?

Ogromna część baterii prysznicowych, zlewozmywakowych oraz umywalkowych, które sprzedajemy w naszym sklepie, jest w stylu antycznym. Podczas czyszczenia baterii tego typu należy używać tylko delikatnej ściereczki i czystej wody z ewentualnym dodatkiem mydła. Używanie do czyszczenia środków zawierających kwas, alkohol, podchloryn sodu, podchloryn potasu, środków żrących, ściernych, wybielaczy lub rozpuszczalników może powodować uszkodzenie powierzchni baterii.

Jeśli na baterii pojawiły się osady z kamienia, należy rozcieńczyć ocet z wodą (pół na pół) i wyczyścić zabrudzenia, a potem przetrzeć je czystą wodą. Przed użyciem octu dla pewności, czy nie jest za mocny, można go nanieść na niewidoczną część baterii.

Do odkamieniania otworów wylotowych deszczownicy lub słuchawki prysznicowej, należy zamoczyć cały element w delikatnym roztworze octu z wodą. Do udrażniania zakamieniałych otworów deszczownicy można użyć np. drewnianych wykałaczek. Żadnego elementu nie wolno szorować lub udrażniać przy użyciu metalowych przedmiotów. Spowoduje to starcie warstwy ochronnej, co może grozić korozją elementu.

Producent dla uniknięcia korozji mosiądzu, zaleca raz na miesiąc woskowanie baterii woskiem do metalu lub nacieranie oliwą. Taką czynność należy przeprowadzić na dobrze wysuszonej i czystej baterii.

Raz na trzy miesiące zaleca się również odkręcenie deszczowni i oczyszczenie sitka filtrującego. W razie obecności dużej ilość zanieczyszczeń w instalacji wodnej czynność tą należy powtarzać częściej.

Jeśli koniecznie chcemy czyścić baterię gotowymi, dostępnymi w sklepach środkami chemicznymi, najlepiej je najpierw przetestować czy nie ścierają powierzchni używając ich na jakimś niewidocznym miejscu (np. na spodniej części baterii).

Jeśli bateria nie ma zostać zainstalowana od razu, tylko za np. kilka miesięcy – zaleca się jej przechowywanie z otwartym zaworem. Ma to na celu uniknięcie sklejenia okładzin głowicy i niemożność otwarcia zaworu.